Když se malé děti seznamují s penězi a zejména s jejich hospodařením, mnozí rodiče jim pořizují malé kasičky, aby si do nich jejich ratolesti ukládaly kapesné a vydělané bankovky či mince. Z ušetřených peněz si pak mohou koupit to, co je zajímá a co jim dělá radost, například nějakou hračku – stavebnici či deskovou hru. Jakmile děti odrostou, mají do života dobrý základ a uvědomují si, jak důležité je penězi neplýtvat, a udržet si doma finanční rezervu. Máte-li doma zahradní bazén, k udržení finanční rezervy a pro zamezení zbytečného plýtvání vám pomůže i bazénová plachta.
Jakmile rozvinete plachtu na hladinu bazénu, můžete mít pocit, že ji chrání před spadem prachu, listí, trávy a dalších nežádoucích zdrojů znečištění. To je samozřejmě pravda, a tím se také snižují náklady na filtrování vody a udržování její čistoty dezinfekčními prostředky, ale to není zdaleka jediný důvod, proč si plachtu na bazén pořídit. Plachta snižuje množství vypařené vody z nádrže. Možná vás napadá, proč se zabývat vypařenou vodou, když jí snadno do bazénu dopustíte, ale to je právě to zásadní, nad čím jste třeba dosud vůbec nepřemýšleli. Každý den se z vodní plochy jednoho čtverečního metru vypaří do ovzduší zhruba pět litrů vody, plus mínus několik decilitrů v závislosti na teplotě, tlaku a vlhkosti vzduchu.
Když si tuto hodnotu vynásobíte plochou vašeho bazénu a délkou jeho využívání v praxi, doberete se k zajímavým číslům. Například bazén o rozměrech 8 x 4 metry přijde každý den o nějakých 160 litrů vody. Když budete bazén provozovat půl roku od dubna do září, za tu dobu se vypaří přibližně 29 kubíků vody. A vynásobíte-li toto množství vodným a stočným, například 170 korunami za kubík, zjistíte, že za jednu koupací sezónu vyhodíte oknem pět tisíc korun. Kdybyste měli solární plachtu, jejíž životnost je cca 15 let, za dobu její životnosti ušetříte 75 tisíc korun, a to už není zanedbatelná částka v rodinném rozpočtu.
0 komentářů: „Solární plachta je kasička na peníze“